Koszty kredytów hipotecznych

Dlaczego kredyty hipoteczne należą do najniżej oprocentowanych ze wszystkich kredytów, a dokładniej dlaczego są zdecydowanie są najniżej oprocentowane? Chyba większość czytelników wie, dlaczego tak jest, ale na wszelki wypadek odpowiem (sobie) na to pytanie. Przede wszystkim dlatego, że są zabezpieczone hipotecznie na nieruchomości której zakup został skredytowany. Jednak nie tylko dlatego. Pożyczki hipoteczne też, jak sama nazwa wskazuje, są zabezpieczone hipoteką a jednak są nieco droższe od kredytów mieszkaniowych. Jest tak dlatego że pieniądze z pożyczki hipotecznej pożyczkobiorca może przeznaczyć na dowolny cel (czasem niebyt mądry) a w przypadku kredytu hipotecznego nie ma takiej możliwości bowiem oczywiście przeznaczane są wyłącznie na sfinansowanie zakupu, budowy nieruchomości.

Jak to jednak możliwe że podawana w reklamach, w ofertach Roczna Rzeczywista Stopa Procentowa – RRSO jest na poziomie oprocentowania depozytów – lokat bankowych albo nawet niższa? Chyba coś jest nie tak, bo banki pozyskują kapitał na udzielanie kredytów (w tym także oczywiście na udzielanie kredytów mieszkaniowych) właśnie dzięki oszczędnościom swych klientów którzy wkładają je w bankowe lokaty.

Czy ktoś z Was zadał sobie pytanie, jak to możliwe, że RRSO kredytów mieszkaniowych oscyluje na poziomie oprocentowania lokat bankowych, kont oszczędnościowych a pomimo tego przecież musi się opłacać bankom ten biznes kredytów hipotecznych… I to także w przypadku kredytów refinansowych: http://www.finansowo.priv.pl/kredyty-hipoteczne/o-kredycie-refinansowym-najwazniejsze-rzeczy/ Pytam, bo okazuje się, że wiele osób nie ma pojęcia jak to możliwe że tak jest. Czekam na sugestie w komentarzach tudzież na pytania. A czy w takim razie ja wiem? No, chyba tak, ale nie wiem, czy wiem o wszystkim. Nie kreuję się na specjalistę od kredytów hipotecznych, nie jestem nim; ten blog założyłem po to, aby między innymi uczyć się rozeznania w tej ciekawej branży. Jednak też zadałem to pytanie na kilku rzekomo specjalistycznych blogach i ciężko o odpowiedź, o trafną odpowiedź. Mało tego, niektórzy pseudo specjaliści w związku z powyższym twierdzą, że bardziej opłaca się mieszkanie kupić na kredyt a posiadane oszczędności włożyć na lokatę niż kupić za nie mieszkanie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.