Karta kredytowa a informacja w BIK

Taki list od naszej Czytelniczki: Wnioskowałam o wydanie karty kredytowej i właśnie otrzymałam ja z banku w przesyłce. Mam pytanie – czy bank umieści w Biurze Informacji Kredytowej informację o wydaniu tej karty oraz o limicie kredytu? Zaznaczam, ze nie chodzi mi o to, czy trafi do BIK przeterminowany kredyt z karty kredytowej ale czy od razu po wydaniu karty bank przesyła do BIK informację o jej wydaniu i o limicie. I czy jeżeli będę starała się o przyznanie mi kredytu to posiadanie karty kredytowej nawet z niewykorzystanym z limitem może obniżyć moją zdolność kredytową? Mam zamiar za pewien czas wystąpić o przyznanie kredytu hipotecznego i chciałabym zrobić wszystko aby moja zdolność kredytowa była jak najwyższa.

Tak, informacja o wydaniu karty i limicie kredytu na karcie kredytowej przekazywana jest do BIK niezależnie od tego, czy limit tego kredytu jest czy nie jest wykorzystywany przez posiadacza karty. I jak najbardziej, fakt posiadania przez klienta karty kredytowej (lub więcej niż jednej karty) jest brany pod uwagę przez bank przy ocenie zdolności kredytowej przed udzieleniem kredytu hipotecznego jak i każdego innego kredytu, w tym także przed wydaniem kolejnej karety kredytowej. Proszę zwrócić uwagę na to, że Pani praktycznie w jeden dzień może wykorzystać zapewne cały limit na karcie i postanie zobowiązanie wobec banku. Można tę sytuację z kartą kredytową (nawet z niewykorzystanym limitem) porównać do sytuacji w której ma Pani zaciągniętą pożyczkę, kredyt gotówkowy. Kolejny (czy nawet ten sam w którym ma Pani kartę) bank musi przed udzieleniem Pani kredytu dokonać kalkulacji, czy udzielenie kolejnego (kolejnego dla Pani) kredytu nie będzie zbyt ryzykowne zważywszy, ze może Pani zrobić debet na karcie i do spłaty będą już dwa zobowiązania z których spłatą może Pani nie podołać. Dlatego, zwłaszcza gdy ktoś posiada kartę z wysokim limitem kredytu albo i kilka kart kredytowych i gdy ma wątpliwości czy jego zdolność kredytowa będzie w ocenie banku wystarczająca do zaciągnięcia celowego kredytu, to dobrym rozwiązaniem może być rezygnacja z kart kredytowych, wypowiedzenie umowy. Także wówczas gdy ktoś ubiega o kredyt gotówkowy albo o pożyczkę hipoteczną ponieważ kredyt na karcie jest wyjątkowo drogi po upłynięciu okresu bezodsetkowego który bywa mylnie liczony przez wielu posiadaczy karty kredytowej.

2 komentarze on "Karta kredytowa a informacja w BIK"


  1. Za parę dni kończy mi się termin spłaty bezodsetkowego kredytu jaki mam w całości wykorzystany w karcie kredytowej a jak spóźnię się nawet o jeden dzień, to za okres bezodsetkowy też będę musiał zapłacić odsetki, chce tego uniknąć. Pieniądze na spłatę będę miała lada dzień ale nie na koncie tylko w żywej gotówce. Proszę o odpowiedź, czy za datę wpłaty uznana zostanie data wpłacenia przeze mnie tych pieniędzy na poczcie albo w jakimś banku czy dopiero data w której bank w którym jest ta karta będzie je miał na koncie?

    Odpowiedz

    1. Kwestię powyższą zapewne reguluje umowa o kartę kredytową i proponujemy aby poszukał Pan w niej zapisu na ten temat. Generalnie jednak za datę spłaty uważany jest dzień w którym pieniądze wpłynęły na konto wierzyciela, w tym przypadku na konto banku.

      Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.