Harmonogram spłat kredytu firmowego

Podjęcie decyzji o finansowaniu swojej działalności z kredytu bankowego (chodzi w tym przypadku o kredyty obrotowe), wymaga dokładnego, wcześniejszego przeanalizowania harmonogramu spłat i kondycji finansowej naszego młodego na rynku przedsiębiorstwa.

Kredyty dla firm a szczególnie dla nowych firm, przyznawane są przez banki bardzo ostrożnie. To praktycznie niemożliwe aby nowa firma otrzymała kredyt. Nierzadko zdarzają się sytuacje w których pracownikowi nowej firmy który już ma umowę o pracę na czas nieokreślony łatwiej uzyskać pożyczkę niż jego pracodawcy który co prawda zarabia więcej niż pracownik ale firma działa zaledwie kilka miesięcy. Dopiero po roku (w niektórych przypadkach po około sześciu miesiącach) przedsiębiorcy zyskują zaufanie banków o ile oczywiście mają pozytywną sytuację w BIK i dochody z kilku ostatnich miesięcy na odpowiednio wysokim i stabilnym poziomie. Nowi przedsiębiorcy buntują się przeciwko takiemu stanowi rzeczy, dając upust swemu niezadowoleniu między innymi na forach internetowych. Banki jednak wiedzą, co robią, bo przedsiębiorca prowadzący firmę na przykład ze cztery miesiące, to bardziej ryzykowny kredytobiorca niż osoba prywatna z takim że okresem zatrudnienia w zakładzie pracy, z którą pracodawca podpisał już umowę o pracę. Więcej o ryzyku kredytowym w przypadku firm: http://nabank.sos.pl/ryzyko-kredytowe-w-przypadku-firm/

Do rzeczy. Kredyt może być spłacany na zasadzie stałych rat kapitałowych lub stałych rat łącznych. W pierwszym przypadku, jak sama nazwa wskazuje rata kapitałowa jest stała, zmniejszona zostaje natomiast część odsetkowa. Oznacza to, iż odsetki naliczane są od kwoty kredytu pozostającego do dyspozycji przedsiębiorcy. Co w dalszym rozrachunku powoduje, że spłacenie choć części kredytu powoduje zmniejszenie salda, a zatem wysokość części odsetkowej ma tendencję malejącą. Jeśli w umowie kredytu zostanie wybrana druga opcja tj. spłacania kredytu na zasadzie stałych rat łącznych, to zarówno rata kapitałowa, jak i część odsetkowa są zmienne w poszczególnych okresach czasu. Co to oznacza w praktyce? Otóż wówczas spłacana rata łączna utrzyma się na stałym poziomie. Podsumowując powyższe zagadnienie, można stwierdzić, że w harmonogramie spłat kredytu opartym na modelu stałych rat kapitałowych, część odsetkowa jest malejąca, a część kapitałowa stała. Natomiast w modelu stałych rat łącznych, zarówno część kapitałowa, jak i odsetkowa ulega zmianom.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.